آموزش برنامه نویسی - تاپ دمی

محبوب ترین ویرایشگر های جاوا اسکریپت

ﺯﻣﺎﻥ ﻣﻄﺎﻟﻌﻪ: 3 دقیقه
محبوب ترین ویرایشگر های جاوا اسکریپت

یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان های برنامه نویسی جاوا اسکریپت است ، همین محبوبیت و استفاده زیاد از آن باعث توسعه ی ویرایشگرهای کد شده است.

در این مقاله ابتدا با زبان javascript آشنا شده و پس از آن به بررسی چند ویرایشگر کد محبوب این زبان می پردازیم.

javascript چیست ؟

جاوا اسکریپت که به صورت اختصاری به JS معروف است یکی از بهترین ، کاربردی ترین و محبوبترین زبان ها در دنیای برنامه نویسی است ، از این زبان ، برای برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل ، برنامه نویسی سمت سرور و... استفاده می شود و از انجایی که یادگیری زبان javascript از بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی آسان تر است همه روزه به مخاطبان آن اضافه می شد.

ویرایشگر کد چیست ؟

همان گونه که برای یک مکانیک خودرو آچار و ابزار مانند آن ، اساس کار است در برنامه نویسی یکی از اساسی ترین ابزار ویرایشگر های کد هستند با استفاده از این ویرایشگر ها می توان کد های یک فایل را ایجاد یا ویرایش کرد و باعث افزایش سرعت و بهبود عملکرد در هنگام کد نویسی می شود.

در ادامه با نمونه های از ویرایشگر های کد که از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند آشنا می شویم.

Atom

ویرایشگرکد-اتم-تاپ دمی

یکی از معروف ترین ابزار های توسعه برای جاوا اسکریپت ویرایشگر اتم است که علاوه بر اینکه به صورت چند پلتفرمی (macOS ,Linux ,Windows ) ارائه شده منبع باز بوده و توسط گیت هاب توسعه یافته است. از دلایل محبوبیت ویرایشگر اتم میتوان به انعطاف پذیر بودن در تنظیمات ،سرعت بالا و نصب آسان آن اشاره کرد.

Visual Studio Code

ویرایشگر-vscode-تاپ دمی

یکی از پرکاربرترین ویرایشگر های جاوا اسکریپت به شمارمی رود که توسط مایکروسافت ایجاد شده و علاوه بر ویندوز بر روی لینوکس و مک نیز قابل استفاده است. Vsc دارای ویژگی های مانند پشتیبانی داخلی از git و cli است و به غیر از جاوا اسکریپت از سایر زبانهای برنامه نویسی مانند PHP ، C# و ... پشتیبانی میکند. باتوجه به رایگان بودن آن همه روزه به مخاطبان این ویرایشگر اضافه می شود.

WebStorm

ویرایشگرکد-WebStorm-تاپ دمی

از هوشمندترین ادیتر های جاوا اسکریپت میتوان به WebStorm اشاره کرد از جمله ویژگی های آن تکمیل کد به صورت هوشمند ، شناسایی خطا ، گزارش خطا و امکان استفاده به صورت آزمایشی در مدت 30 روز اشاره کرد.

Brackets

ویرایشگرکد-Brackets-تاپ دمی

این ویرایشگر به صورت خاص برای توسعه وب سایت با استفاده ار جاوا اسکریپت ،html و css طراحی شده و همچنین در پلتفرم های لینوکس ، ویندوز و macOS قابل استفاده است.

به دلیل راحتی در استفاده و ویژگی های مختلف ، این ویرایشگر برای توسعه دهندگان در حال افزایش است . از ویژگی های Brackets میتوان به تکمیل خودکار ، پیش نمایش زنده ، قطعه قطعه کردن کد و ... اشاره کرد.

PhpStorm

ویرایشگرکد-PhpStorm-تاپ دمی

یک ویرایشگر چند پلتفرمی است که معمولا برای زبان php استفاده می شود با این وجود ویژگی های بسیار زیادی برای برنامه نویسان جاوا اسکریپت ارائه میدهد. مانند : تغییر شکل خودکار ، تجزیه و تحلیل کد ، جلوگیری از خطا و ...

در این مقاله می توانید با میانبر های مفید ادیتور vscode بیشتر آشنا شوید.

این مقاله برای شما چقدر مفید بود ؟

17 شهریور، 1400

اشتراک گزاری مقاله

مقالات مشابه

ویژگی های جدید ECMAScript 2021

ویژگی های جدید ECMAScript 2021

پس از معرفی es6 جاوا اسکریپت تغییرات زیادی کرد و حالا هر سال ویژگی های جدید به این زبان ب...

ادامه مطلب
بررسی var ، let و const  در جاوا اسکریپت

بررسی var ، let و const در جاوا اسکریپت

پس از معرفی ES6 دو روش جدید برای تعریف متغیر ها در جاوا اسکریپت معرفی شد در این مقاله سعی...

ادامه مطلب
چگونه برنامه نویسی را شروع کنم

چگونه برنامه نویسی را شروع کنم

در این مقاله به بررسی نحوه شروع برنامه نویسی ، چالش ها و سوالاتی که در ذهن هر کاربر برای...

ادامه مطلب